Motor Neden Yağ Yakar?

Motor Neden Yağ Yakar?

Motor neden yağ yakar sorusuna cevap, piston üzerindeki segmanların yağ sızdırması, silindir duvarının aşınması, valf contalarının sızdırması, yağ pompası arızası olarak verilebilir. Segmanlarda ortaya çıkan gevşeme motor yağının kaçağına ve yanmasına neden olur. Motor yağı pek çok farklı yağın ve değişik katkı maddelerinin bir araya gelmesi ile oluşmuştur. Araç performansını artırması gereken bu yağ tüm araçlarda motor performansını artırır ve motoru korur. Akışkan özelliğe sahip olan araba yağı, motorun uzun ömürlü ve yüksek performanslı olmasına katkı sağlar. Bu nedenle motorun yağ yakmasına sebep olacak etkenlerin ortadan kaldırılması önemlidir.

Motor Neden Yağ Yakar?

Motor Yağ Yakma Sebepleri Nelerdir?

Motor Yağ Yakma Sebepleri Nelerdir?

Dizel motor neden yağ yakar sorusuna cevap olarak yine yağ kaçaklarını örnek göstermek mümkündür. Conta ve keçe arızası, şanzıman tavası arızası, şanzıman hattındaki sızıntılar, motorların yağ yakmasına neden olan etkenler arasındadır.
Aracın motor ömrünü uzun tutması beklenen yağ, herhangi bir kaçak durumunda motoru korumaz. Araca herhangi bir faydası olmadığı gibi zararından söz etmek kaçınılmaz olur. Motordaki sürtünmenin ortadan kalkması için motor yağı kullanılır. Yağ kaçağı olur ve yağda eksilme söz konusu olursa metal unsurlar birbirini sürter. Bu sürtünmeye bağlı olarak aşınma, tortu oluşumu hatta kırıklar bile söz konusu olur.
Şanzıman yağ kaçağı neden olur sorusu da sürücülerin aklını kurcalamaya devam etmektedir. Genelde bu durumda tava civataları kontrol edilir ve zaman kaybetmeden kaybın sebebi hemen bulunmuş olur. Motorun yağ yakması önemli bir sorun olurken bu sorunun nedenlerini şu şekilde sıralamak mümkündür.

  • Yağ kalitesinin düşük olması: Araba yağ yakarsa ne olur diyorsanız cevap olarak karşınıza yıpranmış ve zarar görmüş bir motor çıkacaktır. Motor yağı olarak kullanılan akışkan madde çok özenle hazırlanmış olmalıdır. Madeni parçaları koruma özelliği olan bu yağ içindeki karışımlarla beraber uzun ömürlü bir kullanıma olanak vermelidir. Burada yağ ve marka kalitesi gibi önemli konular devreye girecektir. Periyodik bakımlarda yüksek yağ kalitesine önem veren servis tercihi araç ömrünü uzatır ve kullanım kalitesini yükseltir.
  • Aşınmış ve yıpranmış contalar: Dizel motor neden yağ yakar sorusunun cevaplarından biri de eskimiş ve aşınmış contalardır. Bağlantı elemanı olarak önemli görev üstlenen contalar zaman içinde yıpranır. Bu yıpranmaya bağlı olarak yağ sızıntısı sorunu ortaya çıkar. Araca yapılacak düzenli bakımlar esnasında uzman servisin yapacağı conta değişim çalışmaları yağın eksilmesinin önüne geçer.
  • Piston halkalarının aşınmış olması: Araba neden yağ yakar sorusunun cevabı olarak piston halkalarının aşınmış olmasını örnek gösterebiliriz. Araç motorunda bulunan piston halkaları, piston pimi ve benzer bağlantı malzemeleri zamanla aşınır. Bu tür aşınmalar motor yağının sızıntısına ve yanmasına neden olur. Motor yağında yaşanan eksilme ise motor ömrünü kısaltan bir takım sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Bu sorunların önüne geçebilmek adına güven veren bir servis tercihi aracın yağ yakmasının önüne geçer.
  • Valf aşınmaları: VVTİ motor neden yağ yakar sorusuna bağlı olarak valf aşınması örnek gösterilebilir. VVTİ her ne kadar gelişmiş bir valf modeli olsa da yoğun kullanıma ve kalitesiz yağ tercihine göre bazı sorunların ortaya çıkması mümkündür. Aşınma ve yıpranma bu sorunlar içinde yer alır. Aşınmış olan parçaların değişimi için güvenilir bir servis çalışmasına ihtiyaç duyulur.
  • Yağ basıncının yüksek olması: Yeni yapılmış motor neden yağ yakar sorusu gündeme gelirken cevap olarak yüksek yağ basıncını örnek göstermek mümkün olacaktır. Aşırı derecede yağın basılması sonucunda yağın silindirlerden taşması söz konusu olur. Sonrasında bu yağın yanması kaçınılmaz olacaktır. Yağ yanmasının önüne geçmede en önemli faktör uzmanlardan oluşan ve gelişmiş teknik imkânlara sahip olan bir servistir.
  • Yağ pompasının arızalanması: Motor neden yağ yakar sorusunun cevaplarından biri de yağ pompası arızasıdır. Yağ pompası aracın motoruna yeteri derecede yağ basılmasını sağlar. Standart miktarda yağ basılırsa aracın performansı bu durumdan olumlu etkilenir. Aşırı yağın basılması ise taşma ve yanma risklerinin ortaya çıkmasına neden olur. Yağ pompasının arızasını gidermede ve parça değişim sürecinde deneyimli bir servisin hizmetlerinden faydalanmak gerekir.
Yağ nasıl yakılır veya motor yağının yanmasına neler sebep olur sorusunun cevapları genelde donanımlarda meydana gelen sızıntılarla alakalı bir durum olarak ortaya çıkmaktadır. Kaliteli malzeme kullanımı ve zamanında bakım çalışmaları sayesinde yağ yakma sorunundan kurtulmak mümkün olur. Bakım konusunda düzenli periyotların takibi ve işini bilen bir servisin tercihi önem arz eder.

Motor Yağ Yakma Sebepleri Nelerdir?

Motorun Yağ Yakması Nasıl Anlaşılır?

Motorun Yağ Yakması Nasıl Anlaşılır?

Motor yağ neden yakar sorusuna kısaca, yakıt sistemlerinde meydana gelen sızıntı ve arızalar dolayısı ile meydana geldiği söylenebilir.  Kaliteli yağ kullanımı, segman değişimine dikkat ve düzenli bakımlar çoğu araç için bu sorunların yaşanmaması için çözüm getirir. Bu konuda tedbir almadan önce yağ yakma durumunun nasıl anlaşılacağı ve motor yağ yaktığı esnada neler yapılması gerektiği ve dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekildedir.
Yağ ölçümü: Yağ ölçümü motor yağının durumunu ve miktarını kontrol etmek için en güvenilir yöntemlerden biridir. Araç sürücüleri dahi bu konuda ölçüm yapabilir ve gerekli değerlendirmeleri gözden geçirebilir. Yağ yakma ve yağ eksilme gibi sorunları anlamak için bu yöntem uygun ve pratik bir tercih olarak kabul edilir. Uzman servis elemanları gerekli ölçümü yapar ve değişim konusunda kaliteli marka ürünleri ile çözüm oluşturur.

  • Motorun hava üflemesi durumu: Motor kapağı açıldığında bir hava üflemesi durumu bu konuda uyarı ve ikaz olarak görülmelidir. Hava üfleme durumu yağ kaçağına ve yanmasına işaret eder. Rutin bakımlar esnasında servis elemanları bu durumu görür ve acil çözümler üretir.
  • Egzozdan çıkan duman rengi değişir: Aracın egzozundan çıkan dumanda görülen renk değişimi de aracın yağ yaktığına işarettir. Bu dumanı gören araç sahipleri bir sorun olduğunu anlar. Uzman servis teknisyenleri ise sorunu görür ve kalıcı çözümler üretir.
  • Araç çekişten düşer: Aracın çekişten düşmesinin çok sayıda sebebi vardır. Bu sebeplerden biri de motor yağ yakma durumudur. Motor neden yağ yakar ve bu durum nelere yol açar diyorsanız aracın çekiş gücündeki azalma bu sorunun cevabı olabilir.
Görmüş olduğunuz belirtiler ortaya çıktığında yapacağınız ilk iş motor yağı kontrolü olmalıdır. Kontrol, takviye ve değişim konusunda ise kurumsal özellikli bir servisten destek almak gerekir.

Motorun Yağ Yakması Nasıl Anlaşılır?

Motor Yağ Yakmanın Önüne Geçilebilir Mi?

Motor Yağ Yakmanın Önüne Geçilebilir Mi?

Motor neden yağ yakar ve bunun önüne geçmek mümkün mü gibi sorular araç sahiplerinin kafasını kurcalar. Yağ yakmanın nedenlerine bakıldığında alınacak olan tedbirler bu sorunun önüne geçmede faydalı olur. Malzeme ve servis kalitesi ile bu tip sorunlara kökten çözüm getirmek pratik çözüm olarak ortaya çıkar. Yıllık ve mevsimlik periyotları takip ederek yapılan bakımlar sayesinde araçların performansı artar. Performans artışı için yağ sızıntısını önlemek ve yağ yakmanın önüne geçmek aracın gücüne güç katar.
Araç motorunu korumak adına araba yağı kullanılmalı ve kaliteye dikkat edilmelidir. Yağ yakma sorunlarını ortadan kaldıran çözümler üretmek motor ve araç ömrünün uzamasına neden olur. Ortalama 10 bin km mesafede veya en az 1 yıl gibi bir süreçte motor yağının kontrol edilmesinde büyük fayda vardır. Bu süreçlere dikkat edilirse aracın tasarruflu ve uzun ömürlü olması sağlanır.

Motor Yağ Yakmanın Önüne Geçilebilir Mi?